Drukāt šo lapu
Ceturtdiena, 16 Maijs 2019 12:19

Pieredzes apmaiņa Polijas – Vācijas pierobežā

Ieviešot Interreg V-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam atbalstīto projektu LLI-302 ”Vietējo sabiedrisko drošības pakalpojumu efektivitātes un pieejamības uzlabošana Latvijas un Lietuvas pierobežā”, vadošais partneris – Zemgales Plānošanas reģions organizēja Aknīstes, Tērvetes un Vecumnieku novada, kā arī Lietuvas – Biržu un Rokišķu rajona pašvaldības policijas un Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvju – pieredzes apmaiņas braucienu uz Polijas pilsētu Ščecinu, kas ir Rietumpomožes vojevodistes centrs valsts ziemeļrietumos pie Baltijas jūras, netālu no Oderas grīvas.

Ar Polijas – Vācijas eiroreģiona “Pomerānija” administrācijas atbalstu, divu Baltijas kaimiņzemju pārstāvju delegācija ciemojās Rietumpomožes vojevodistes Valsts policijas departamentā, kur vietējās amatpersonas iepazīstināja ar sava resora struktūru, normatīvo regulējumu un galvenajiem attīstības virzieniem, akcentējot līdzšinējo, visnotaļ pozitīvo pieredzi sadarbībā ar vācu kolēģiem, kas balstīta uz abu valstu Sadarbības līgumu. Poļu draugi ar lepnumu izrādīja ar Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstu restaurēto policijas administratīvo ēku, kas ir kultūrvēsturisks objekts un tā fasāde, daļa interjeru, tostarp greznā tradīciju zāle un iekšpagalms tagad noteiktā laikā ir pieejami arī tūristu apskatei.

Citā ēkā sekoja pilsētas Video novērošanas centra un ar modernām tehnoloģijām aprīkotās Kriminālistikas laboratorijas apskate, bet, apmeklējot netālo Ščecinas piepilsētu Grifino Vācijas pierobežā, vietējās Policijas departamenta jaunbūvē delegācijai bija iespēja iepazīties ar likumsargiem iekārtoto mācību šautuvi un trenažieru zāli, aplūkot vienā no ES projektiem iegādāto BMW markas automašīnu, kas spēj attīstīt gan lielu braukšanas ātrumu, gan aprīkota ar jaunākās paaudzes mērierīcēm likumpārkāpēju braucamrīka atpazīšanai pēc trokšņa, krāsas un citiem parametriem.

Vizītes turpinājumā delegācija apmeklēja Ščecinas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, iepazinās ar automašīnu parku un glābēju ekipējumu, bija aculiecinieki izsaukumam uz ugunsgrēka vietu vienā no pilsētas ražotnēm, noklausījās amatpersonu prezentāciju par aktuālu ES struktūrfondu atbalstītu projektu ieviešanu, kas vērsti uz darbinieku apmācībām, tehnikas un aprīkojuma modernizāciju, lai uzlabotu veiktspēju un sadarbību lielu ugunsgrēku, plūdu un vides piesārņojuma seku likvidēšanā, tostarp palīdzības sniegšanā kaimiņvalsts Vācijas teritorijā, ja tāda tiek lūgta.

Par dažādu sabiedriskās drošības pakalpojumu sniedzēju sadarbību daudz tika runāts arī Ščecinas vēsturiskajā Rātes namā izvietotajā pilsētas Krīzes centrā, “112” centrālē un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Zvanu pieņemšanas centrā, kā arī vojevodistē populārajā kūrortpilsētā Meņdzizdrojē apmeklētajā “ātrās” palīdzības stacijā. Interesanti, ka, ieviešot dažādus pārrobežu sadarbības projektus, glābēju, ugunsdzēsēju un mediķu izglītošanā Polijā liela vērība pievērsta darbinieku svešvalodu apguvei un treniņiem ar atbilstīgiem simulantiem.

Projekta LLI-302 kopējais finansējums ir 543 262,45 eiro, tostarp ERAF finansējums – 461 773,08 eiro.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Zemgales Plānošanas reģions, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

www.latlit.eu / www.europa.eu

Juris Kālis
Zemgales Plānošanas reģiona
sabiedrisko attiecību speciālists