Trešdiena, 09 Oktobris 2019 12:55

Latvijas emigranti un remigranti aicināti piedalīties globālā aptaujā

Latvijas Universitātes (LU) migrācijas pētnieku grupa š.g. 22. septembrī uzsākusi lielāko migrācijas tematikai veltīto aptauju, kurā tiek aicināti piedalīties gan tie tautieši, kas pastāvīgi vai daļēji dzīvo ārpus Latvijas, gan tie, kas pēc dzīves vai darba ārzemēs ir atgriezušies Latvijā. Šāda mēroga aptauja Latvijā tiek veikta jau otro reizi.

migracijalv LAV 500x200

Pētījums tiek īstenots Latvijas Zinātnes padomes finansētā projekta “Labklājība un integrācija migrācijas kontekstā” ietvaros. Aptaujas mērķis ir noskaidrot, kā jūtas mūsu tautieši ārvalstīs, padziļināti analizējot visdažādākās jomas, kas ir aktuālas migrantiem, tostarp veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, psiholoģisko labklājību, iekļaušanos darba tirgū un prasmju novērtēšanu ārvalstīs, Latvijā u.c.

Šī gada aptaujā ņemtas vērā notikušās pārmaiņas ekonomikā un Latvijas diasporas politikā. Tāpat īpaša uzmanība pievērsta tam, kā mainījušies no Latvijas izbraukušo cilvēku dzīves apstākļi un nākotnes plāni, kas ir mudinājis vai kas kavējis atgriezties Latvijā. Šajā aptaujā sevišķi aicināti piedalīties trimdas latvieši un viņu pēcteči, jo pētījumu rezultāti tiks izmantoti, lai veiktu precīzāku Latvijas diasporas apjoma novērtējumu.

ANKETAS PIEEJAMAS ŠEIT https://aptauja.migracija.lv/index.php/474733?lang=lv latviešu, krievu un angļu valodā. Tāpat, pirms anketas aizpildīšanas iespējams izvēlēties, vai pildīt īsāku vai izvērstāku versiju. Aptauja noritēs līdz 31. oktobrim.

Pirmais šāda veida pētījums tika veikts 2014. gadā Eiropas Sociālā fonda atbalstītā projektā “Latvijas emigrantu kopienas”. Tā bija vērienīgākā ārpus Latvijas dzīvojošo latviešu un Latvijas valstspiederīgo aptauja, kurā piedalījās 14 068 cilvēki, kļūstot par lielāko no vienas valsts izceļojušo iedzīvotāju aptauju Eiropā. Pateicoties ārvalstīs dzīvojošo atsaucībai, aptaujas rezultāti izraisīja plašu rezonansi Latvijas sabiedrībā un ļāva lauzt daudzus stereotipus par tautiešiem ārzemēs.

Aptaujas metodoloģija un rezultāti lika pamatus ne tikai sistemātiskai informācijas ieguvei par ārvalstīs dzīvojošo pieredzi, dzīves gaitām un Latvijas diasporu kopumā, bet aktualizēja arī nepieciešamību izprast remigrācijas procesus, iespējas un ierobežojumus, atgriešanās motivāciju, kas tika padziļināti pētīta LU projektā “Atgriešanās Latvijā”.

Iepriekšējā pētījuma rezultātu kopsavilkums pieejams šeit: https://migracija.lv/doc/latvijas-emigrantu-kopienas-zinojums.pdf